fbpx

Prewizualizacja- klucz do dobrej fotografii?

Prewizualizacja

Co się kryje pod terminem “prewizualizacja”? Jakie jest jej znaczenie w fotografii? Czy może stać się kluczem do dobrej fotografii? O tym będzie ten artykuł.

Skąd się wzięła prewizualizacja?

Twórcą tego słowa w kontekście fotografii jest Ansel Adams- Amerykański fotograf żyjący w latach 1902-1984. Na Wikipedii czytamy: “Adams popierał również ideę wizualizacji (którą często nazywał prewizualizacją …), w której zdjęcie jest „oglądane” okiem umysłu, jeszcze przed jego zrobieniem, w celu osiągnięcia wszystkich – estetycznych, intelektualnych, spirytualnych i mechanicznych pożądanych efektów”. Tak jak kucharz nie wrzuca byle czego do garnka licząc, że coś z tego wyjdzie, tak fotograf powinien najpierw przygotować swój przepis na zdjęcie i zastanowić się nad tym jak ma ono “smakować”. Najprościej rzecz ujmując: prewizualizacja to wyobrażanie sobie zdjęcia i jego zaplanowanie przed naciśnięciem spustu.

Wykorzystanie jej w moim fotografowaniu

Jak to u mnie wygląda w praktyce? Widzieliście może kiedyś jak powstaje film animowany? Ten motyw z programu do modelowania 3D, gdzie twórca może dowolnie obracać bohaterem, potem zmieniać kolor skóry i włosów, przebierać go, ustawiać dowolną mimikę i gesty, zmieniać otoczenie itp.  Podobnie działa moja wyobraźnia przy kreowaniu fotografii. Mogę w dowolny sposób stworzyć daną scenę, zmieniając w niej ludzi, temperaturę światła, kąt jego padania, ogniskową obiektywu itp. Posłużę się tutaj przykładem współpracy z Dawidem i Arkiem- trenerami personalnymi. Już długo przed zdjęciami “zgadywaliśmy” się na sesję.  Miałem sporo czasu więc mogłem spokojnie wszystko zaplanować. Szukałem jakiś inspiracji w internecie, ale nic mi się jakoś konkretnie nie spodobało, to zrobiłem po swojemu. Tło postanowiłem zostawić niedoświetlone. Potem skupiłem się na kadrze i pozycji. Postawiłem na portret od pasa w górę, w chłodnej kolorystyce. Najtrudniej jak zwykle było ze światłem. Kilka rysunków, parę prób na sobie i niepewność aż do momentu robienia zdjęć. Na szczęście się udało tak jak chciałem a efekty poniżej.  Jak by wyglądały zdjęcia bez ich zaplanowania? Tego nie wiadomo, ale na pewno nie tak jakbym tego chciał.

Sprawdź co kryje się za marką Modern Light

Prewizualizacja kluczem do sukcesu?

Każdy fotograf zanim zrobi zdjęcie powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Co? Jak? Czy to się uda?
Pierwsze jest podstawą, drugie doświadczeniem, trzecie mistrzostwem.

Chyba każdy z nas na samym początku focił kwiatki, ale nic z tego nie wychodziło. Co niektórzy poszli krok dalej zadając drugie pytanie- jak sfotografować te kwiatki? Odpowiedzią są wszelkie zagadnienia techniczne: ogniskowa, ekspozycja, obróbka itp. Mimo tego w zdjęciach kwiatków dalej czegoś brakowało. Zawsze coś było nie tak. Tu słońce za ostre, robak zjadł pół kwiatka, tu w tle coś nie pasuje. Dlaczego fotograf się na to nie przygotował? Przecież odpowiadając na pierwsze pytanie miał w głowie idealny wręcz obraz kwiatka, więc czemu to nie wyszło? Bo nie przewidział czy to się uda.

Mistrzostwem w fotografii jest przygotowanie się na jak najwięcej możliwości i dostosowanie się do danych warunków. Im dokładniejszą prewizualizację przygotuje fotograf tym większa szansa na dobre zdjęcie. Im dokładniej kucharz zna smaki, tym lepiej wie jak je połączyć. Tak więc czy za dobrym zdjęciem kryją się odpowiedzi na pytania: Co?- pomysł, Jak?- doświadczenie, Czy to się uda?- umiejętność przewidywania co może pójść nie tak i dostosowanie się do tego?

 

Potrafisz rozpoznać te miejsca w Oławie?

5
Sending
User Review
5 (3 votes)

0 odpowiedzi na “Prewizualizacja- klucz do dobrej fotografii?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code