fbpx

Oława

Oława to moja rodzinna miejscowość w której się wychowałem i wykonywałem pierwsze fotografie. Trochę informacji:  miasto Oława liczy około 32 tys. mieszkańców i leży 25km. od Wrocławia, w powiecie Oławskim, woj. Dolnośląskim. Prawa miejskie otrzymała w 1234r.  Przez miasto przepływają rzeki Oława i Odra.

Kiedy w 2007r. zaczynałem przygodę z fotografią, elementy Oławy często gościły na moich zdjęciach, podobnie jak wszelkie imprezy miejskie- majówki, dni koguta, zawody, koncerty itp. Potem przez przybywające obowiązki, i lekkie “znudzenie” tematem przestałem tak często fotografować to co związanie z Oławą.  Lecz jakiś czas temu przeglądając archiwum zdjęć, zacząłem dostrzegać jak wiele się zmieniło. W miejscu gdzie na zdjęciach widać ruiny teraz stoją hotele. Na polach i zaroślach wyrosły galerie lub bloki. Inne budynki zburzono. Czas minął, a miasto się zmieniło, pozostały tylko fotografie i wspomnienia. Zacząłem się zastanawiać, jak to się potoczy dalej? Jak miejski krajobraz zmieni się na przestrzeli 5, 10 lub 40 lat? Za niedługo powstanie rondo przy ul. Kutrowskiego i Lipowej. By do tego doszło trzeba zburzyć jedną z kamienic. Może podobny los czeka inne budynki? Może cała Lipowa zostanie zrównana z ziemią na rzecz blokowisk i osiedli? Przyszłości nie znamy, ale czy  coś pozostanie z tego co jest teraz? Szansą na to mogą być fotografia. Chciałbym powtórzyć wyczyn Pana Lesława Mazura, który przez kilkadziesiąt lat dokumentował rozwój miasta. Jest to zadanie ciężkie do powtórzenia, ale może małymi kroczkami uda się choć trochę zachować na przyszłość.
Kilka dni temu korzystając z chwili wolnego przeszedłem się z aparatem po Oławie. Co prawda jako temat przewodni wybrałem sobie “wodę”, ale przy okazji zrobiłem kilka zdjęć.  Jak widać poniżej są to Ratusz, kościół pw. św. Piotra i Pawła, kościół pw. św Rocha.  Mam nadzieję, że czas pozwoli mi w najbliższym czasie porobić więcej zdjęć, i niejako zatrzymać teraźniejszość.
O autorze

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

5
Sending
User Review
5 (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code