obróbka zdjęć produktowych do sklepu internetowego

Obróbka zdjęć do sklepu internetowego niejednej osobie spędza sen z powiek. W poniższym poradniku spróbowałem zebrać w całość wszystkie najważniejsze czynności jakich wymaga retusz packshotu. Pokazuję jak poprawić jasność, dopasować kolory, usunąć zabrudzenia itp., wyciąć produkt z tła oraz jak wykadrować/ zmniejszyć zdjęcie. Zapraszam.

 

Słowem wstępu

Używałem Photoshopa i to jego dotyczy poradnik. Większość z pokazanych sposobów  można też wykorzystać w jego darmowej wersji online photopea.com lub w Gimpie. Pisząc artykuł starałem się znaleźć ścieżki łączące łatwość procesów z zachowaniem należytej jakości. Przedstawione rozwiązania często odbiegają od tych profesjonalnych, a to co widać na filmach ma tylko pokazać schemat działania- przez to jest robione dość niedokładnie. Pod każdym z akapitów wypiszę #hastagi pod jakimi hasłami możecie szukać więcej informacji w google lub youtubie. Ważna rzecz: pamiętajcie by zrobić kopię zdjęć zanim przystąpicie do ich obrabiania! Zachęcam Was do kombinowania w photoshopie- to co pokazuję nie jest uniwersalne i dobre do każdego zdjęcia. Pozmieniajcie różne parametry i zobaczcie jaki to ma wpływ.  Na samym końcu znajdziecie ściągawkę ze wszystkimi procesami. 

Warstwy i maski

Warstwy to jeden z najważniejszych elementów pracy w Photoshopie. Dzięki nim mamy możliwość usunięcia pewnych zmian bez potrzeby cofania historii. Warstwy dopasowania pozwalają na zmianę właściwości zdjęcia w każdym momencie. Maska warstwy jest to narzędzie dzięki, któremu pokazujemy “to chcę widzieć, a tego nie chcę”. Należy pamiętaj by w czasie retuszu zaznaczyć odpowiednią warstwę, na której będziemy pracować. Więcej na filmie (w tym przypadku ubranie wiedzy w słowa przerosło moje możliwości).
#warstwy #maski warstw #warstwy dopasowania #style mieszania

Jasność zdjęcia

W Photoshopie jest co najmniej kilkanaście sposobów na korekcję jasności. Według mnie najbardziej uniwersalna jest ta z wykorzystaniem “krzywych”. Tworzymy nową warstwę dopasowania, na której operować będziemy linią idącą przez histogram. Tworzymy na niej punkty, które następnie przesuwamy w górę lub w dół. Możesz też pobawić się innymi warstwami odpowiedzialnymi za jasność: “jasność/kontrast”, “poziomy” lub “ekspozycja”. Z wykorzystaniem maski warstwy możemy np. rozświetlić tylko dany fragment zdjęcia.
#krzywe PS #rozjaśnianie PS #ekspozycja

Kolor na fotografii

Z moich obserwacji wynika, że najczęstszym problemem związanym z kolorami na zdjęciu jest niepoprawny balans bieli lub zafarb wynikający z wymieszania dwóch źródeł światła o innych kolorach. Na fotografiach objawia się to najczęściej żółtym, zielonym lub niebieskim kolorem. Możemy się ich pozbyć dzięki warstwie: balans kolorów. Gdybyśmy chcieli zmienić odcień produktu, zwiększyć/ zmniejszyć nasycenie, lub poprawić dany kolor to wykorzystamy do tego warstwę “barwa nasycenie”. Podobnie jak przy jasności tutaj też możemy wpływać tylko na dany obszar fotografii- poprzez wykorzystanie maski warstwy.
#HSL #balans kolorów #kolor selektywny #barwa nasycenie

Usuwanie zabrudzeń itp.

Często na zdjęciach uwidaczniają się wszelkie skazy i niedoskonałości. Jak wiadomo packshot musi być piękny i nie może mieć jakiś brudnych kropek, rys, zagnieceń etc. Najwygodniejsze do ich usuwania są narzędzia “łatka” i “stempel”. Łatką zaznaczamy dany obszar, który chcemy podmienić. Obrysowujemy go a następnie przeciągamy zaznaczenie na kawałek o podobnej teksturze. Stempel pozwala na skopiowanie danego fragmentu zdjęcia.  Naciskamy klawisz ALT i wybieramy miejsce, które będzie “dawcą”, potem już możemy zamalować naszą niedoskonałość.
#stempel #łatka #pędzel korygujący

Usuwanie tła- szparowanie

Chyba największa bolączka każdego właściciela, który sam obrabia zdjęcia do sklepu internetowego. Ogólnie szparowanie można podzielić na dwa sposoby: wybielanie tła oraz zaznaczanie produktu. Jeśli nasz produkt był w miarę ciemny, a tło było mocno oświetlone to wystarczy, że wykorzystamy “krzywe”, o których była mowa wcześniej. Tworzymy punkt w prawym górnym rogu i przeciągamy go delikatnie w lewo. Metoda bardzo wygodna, ale niestety rzadko się sprawdza w praktyce.  Drugi sposób to zaznaczenie produktu. Zaczynamy od powielenia warstwy zdjęcia na której będziemy pracować i dodatkowej warstwy białej, która będzie robić za tło.  Tutaj proponuję narzędzia do automatycznego zaznaczania: “różdżka” i “szybkie zaznaczanie”. Wybieramy któreś z powyższych i klikamy tak by zaznaczyć nasz cały produkt lub tło. Jak to z automatycznymi narzędziami bywa- często nie rozumieją “co autor miał na myśli”. Wtedy zostaje nam lasso, którym sami musimy oblecieć cały obrys produktu. Kiedy już mamy zaznaczony nasz obiekt trzeba jeszcze poprawić krawędź i możemy tworzyć maskę. Jeśli potrzebujecie przedmiot bez tła wyłącznie wszystkie niepotrzebne warstwy i zapiszcie plik jako PNG. Teraz w każdej chwili możecie wykorzystać zdjęcie np. do grafik reklamowych bez potrzeby jego ponownego wycinania.
#lasso #różdżka PS #pentool #piórko #szybkie zaznaczanie #szparowanie

Jak robić zdjęcia do sklepu internetowego?

Kadrowanie i zmiana rozmiaru zdjęcia

Gdy już nasze zdjęcie jest praktycznie gotowe teraz możemy je wykadrować i ustawić odpowiedni format dla naszego sklepu internetowego. Narzędzie do kadrowania jest tak domyślne, że nie mam co tu pisać o nim. Co do wielkości: rozdzielczość stosowana w internecie to 72DPI, a wymiary zdjęć to zwykle przedział: szerokość od 800 do 1920 pikseli, a wysokość od 533 do 1280 pikseli.
#DPI #rozmiary zdjęć na social media #kadrowanie PS

Mam nadzieję, że udało mi się opisać najważniejsze rzeczy związane z obróbką packshotów. Jeśli macie jakieś pytania możecie je zadać w komentarzu, lub pisząc wiadomość na messengerze (okienko po prawej). Liczę też na jakiś feedback. 🙂

 

EDIT 07.08.2019r.
Nagrałem dodatkowy filmik o automatycznym wycinaniu:


ŚCIĄGA I  EFEKT FINALNY 
obróka zdjęć produktowych do sklepu internetowego

Ocena
Sending
User Review
4 (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code