obróbka zdjęć produktowych do sklepu internetowego

Obróbka zdjęć do sklepu internetowego niejednej osobie spędza sen z powiek. W poniższym poradniku spróbowałem zebrać w całość wszystkie najważniejsze czynności jakich wymaga retusz packshotu. Pokazuję jak poprawić jasność, dopasować kolory, usunąć zabrudzenia itp., wyciąć produkt z tła oraz jak wykadrować/ zmniejszyć zdjęcie. Zapraszam.

 

Słowem wstępu

Używałem Photoshopa i to jego dotyczy poradnik. Większość z pokazanych sposobów  można też wykorzystać w jego darmowej wersji online photopea.com lub w Gimpie. Pisząc artykuł starałem się znaleźć ścieżki łączące łatwość procesów z zachowaniem należytej jakości. Przedstawione rozwiązania często odbiegają od tych profesjonalnych, a to co widać na filmach ma tylko pokazać schemat działania- przez to jest robione dość niedokładnie. Pod każdym z akapitów wypiszę #hastagi pod jakimi hasłami możecie szukać więcej informacji w google lub youtubie. Ważna rzecz: pamiętajcie by zrobić kopię zdjęć zanim przystąpicie do ich obrabiania! Zachęcam Was do kombinowania w photoshopie- to co pokazuję nie jest uniwersalne i dobre do każdego zdjęcia. Pozmieniajcie różne parametry i zobaczcie jaki to ma wpływ.  Na samym końcu znajdziecie ściągawkę ze wszystkimi procesami. 

Warstwy i maski

Warstwy to jeden z najważniejszych elementów pracy w Photoshopie. Dzięki nim mamy możliwość usunięcia pewnych zmian bez potrzeby cofania historii. Warstwy dopasowania pozwalają na zmianę właściwości zdjęcia w każdym momencie. Maska warstwy jest to narzędzie dzięki, któremu pokazujemy “to chcę widzieć, a tego nie chcę”. Należy pamiętaj by w czasie retuszu zaznaczyć odpowiednią warstwę, na której będziemy pracować. Więcej na filmie (w tym przypadku ubranie wiedzy w słowa przerosło moje możliwości).
#warstwy #maski warstw #warstwy dopasowania #style mieszania

Jasność zdjęcia

W Photoshopie jest co najmniej kilkanaście sposobów na korekcję jasności. Według mnie najbardziej uniwersalna jest ta z wykorzystaniem “krzywych”. Tworzymy nową warstwę dopasowania, na której operować będziemy linią idącą przez histogram. Tworzymy na niej punkty, które następnie przesuwamy w górę lub w dół. Możesz też pobawić się innymi warstwami odpowiedzialnymi za jasność: “jasność/kontrast”, “poziomy” lub “ekspozycja”. Z wykorzystaniem maski warstwy możemy np. rozświetlić tylko dany fragment zdjęcia.
#krzywe PS #rozjaśnianie PS #ekspozycja

Kolor na fotografii

Z moich obserwacji wynika, że najczęstszym problemem związanym z kolorami na zdjęciu jest niepoprawny balans bieli lub zafarb wynikający z wymieszania dwóch źródeł światła o innych kolorach. Na fotografiach objawia się to najczęściej żółtym, zielonym lub niebieskim kolorem. Możemy się ich pozbyć dzięki warstwie: balans kolorów. Gdybyśmy chcieli zmienić odcień produktu, zwiększyć/ zmniejszyć nasycenie, lub poprawić dany kolor to wykorzystamy do tego warstwę “barwa nasycenie”. Podobnie jak przy jasności tutaj też możemy wpływać tylko na dany obszar fotografii- poprzez wykorzystanie maski warstwy.
#HSL #balans kolorów #kolor selektywny #barwa nasycenie

Usuwanie zabrudzeń itp.

Często na zdjęciach uwidaczniają się wszelkie skazy i niedoskonałości. Jak wiadomo packshot musi być piękny i nie może mieć jakiś brudnych kropek, rys, zagnieceń etc. Najwygodniejsze do ich usuwania są narzędzia “łatka” i “stempel”. Łatką zaznaczamy dany obszar, który chcemy podmienić. Obrysowujemy go a następnie przeciągamy zaznaczenie na kawałek o podobnej teksturze. Stempel pozwala na skopiowanie danego fragmentu zdjęcia.  Naciskamy klawisz ALT i wybieramy miejsce, które będzie “dawcą”, potem już możemy zamalować naszą niedoskonałość.
#stempel #łatka #pędzel korygujący

Usuwanie tła- szparowanie

Chyba największa bolączka każdego właściciela, który sam obrabia zdjęcia do sklepu internetowego. Ogólnie szparowanie można podzielić na dwa sposoby: wybielanie tła oraz zaznaczanie produktu. Jeśli nasz produkt był w miarę ciemny, a tło było mocno oświetlone to wystarczy, że wykorzystamy “krzywe”, o których była mowa wcześniej. Tworzymy punkt w prawym górnym rogu i przeciągamy go delikatnie w lewo. Metoda bardzo wygodna, ale niestety rzadko się sprawdza w praktyce.  Drugi sposób to zaznaczenie produktu. Zaczynamy od powielenia warstwy zdjęcia na której będziemy pracować i dodatkowej warstwy białej, która będzie robić za tło.  Tutaj proponuję narzędzia do automatycznego zaznaczania: “różdżka” i “szybkie zaznaczanie”. Wybieramy któreś z powyższych i klikamy tak by zaznaczyć nasz cały produkt lub tło. Jak to z automatycznymi narzędziami bywa- często nie rozumieją “co autor miał na myśli”. Wtedy zostaje nam lasso, którym sami musimy oblecieć cały obrys produktu. Kiedy już mamy zaznaczony nasz obiekt trzeba jeszcze poprawić krawędź i możemy tworzyć maskę. Jeśli potrzebujecie przedmiot bez tła wyłącznie wszystkie niepotrzebne warstwy i zapiszcie plik jako PNG. Teraz w każdej chwili możecie wykorzystać zdjęcie np. do grafik reklamowych bez potrzeby jego ponownego wycinania.
#lasso #różdżka PS #pentool #piórko #szybkie zaznaczanie #szparowanie

Jak robić zdjęcia do sklepu internetowego?

Kadrowanie i zmiana rozmiaru zdjęcia

Gdy już nasze zdjęcie jest praktycznie gotowe teraz możemy je wykadrować i ustawić odpowiedni format dla naszego sklepu internetowego. Narzędzie do kadrowania jest tak domyślne, że nie mam co tu pisać o nim. Co do wielkości: rozdzielczość stosowana w internecie to 72DPI, a wymiary zdjęć to zwykle przedział: szerokość od 800 do 1920 pikseli, a wysokość od 533 do 1280 pikseli.
#DPI #rozmiary zdjęć na social media #kadrowanie PS

Mam nadzieję, że udało mi się opisać najważniejsze rzeczy związane z obróbką packshotów. Jeśli macie jakieś pytania możecie je zadać w komentarzu, lub pisząc wiadomość na messengerze (okienko po prawej). Liczę też na jakiś feedback. 🙂

 

EDIT 07.08.2019r.
Nagrałem dodatkowy filmik o automatycznym wycinaniu:


ŚCIĄGA I  EFEKT FINALNY 
obróka zdjęć produktowych do sklepu internetowego

Ocena
Sending
User Review
3.67 (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code